sobota, 1 lutego 2025

02.02. – Ofiarowanie Pańskie

 Ml 3,1-4

Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów. Ale kto przetrwa dzień Jego nadejścia i kto się ostoi, gdy się ukaże? Albowiem On jest jak ogień złotnika i jak ług farbiarzy. Usiądzie więc, jakby miał przetapiać i oczyszczać srebro, i oczyści synów Lewiego, i przecedzi ich jak złoto i srebro, a wtedy będą składać Panu ofiary sprawiedliwe. Wtedy będzie miła Panu ofiara Judy i Jeruzalem jak za dawnych dni i lat starożytnych.

Hbr 2,14-18

Ponieważ zaś dzieci uczestniczą we krwi i ciele, dlatego i On także bez żadnej różnicy stał się ich uczestnikiem, aby przez śmierć pokonać tego, który dzierżył władzę nad śmiercią, to jest diabła, i aby uwolnić tych wszystkich, którzy całe życie przez bojaźń śmierci podlegli byli niewoli. Zaiste bowiem nie aniołów przygarnia, ale przygarnia potomstwo Abrahamowe. Dlatego musiał się upodobnić pod każdym względem do braci, aby stał się miłosiernym i wiernym arcykapłanem wobec Boga dla przebłagania za grzechy ludu. W czym bowiem sam cierpiał będąc doświadczany, w tym może przyjść z pomocą tym, którzy są poddani próbom.

Łk 2,22-40

Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu. Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostawała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.





Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie

Chrystus ofiarowany w świątyni, według Prawa Mojżeszowego staje się według słów Symeona „światłem na oświecenie pogan„. Albo jak mówi św. Jan w swojej Ewangelii (J 1,9) – Chrystus jest „światłem prawdziwym, które oświeca każdego człowieka przychodzącego na ten świat„. Co znaczą jednak te bardzo teologiczne sformułowania w moim codziennym życiu? Czy Chrystus rzeczywiście oświeca coś w mojej codzienności, w moim zmaganiu się z kłopotami, chorobą, problemami, w mojej pracy, w rodzinie, w moim domu, w szkole, w pracy? Co znaczy, że Chrystus ma być światłem mojego życia?

Światło nie jest po to, aby w niego patrzeć, bo można oślepnąć, oczy bolą i łzawią, a po takim seansie wpatrywania się w światło człowiek nie widzi nic. Światło jest po to aby nam oświetlało, to co jest dookoła nas, abyśmy przy jego pomocy mogli widzieć wyraźnie, poruszać się, czytać, wykonywać nasze codzienne zajęcia, żyć normalnie. Bez światła żyjemy w ciemności i nic nie jest widoczne. Nawet najpiękniejsze przedmioty nie są dostrzegane, nie mogą być podziwiane, giną w mroku i ciemności, gdy nie m światła.

Światło jest więc po to, aby oświecało, abym lepiej widział, abym lepiej i sensowniej żył. Aby moje oczy ujrzały sens i znaczenie mojego życia i mojej śmierci, abym dostrzegł, że na świecie nie jestem sam, że są na nim także inni ludzi, moi bracia. Ale światło jest także po to, abym dojrzał, gdzie jest ostateczny sens i cel mojego życia, aby przy pomocy tegoż światła „moje oczy ujrzały Zbawienie.” Aby ono mnie oświeciło, abym nie był ciemny i zacofany. W przeciwnym wypadku będę błądził po omacku i żył w ciemnościach.

Czy Chrystus jest światłem w moim życiu? Czy może są tam tylko inne ogniki i iskierki, zepsute lampy i zabrudzone latarki, idole i gwiazdki, światełka i błyskotki, które nic nie oświetlają?


Homilia alternatywna

Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego ma swoje korzenie w judaistycznej tradycji (a raczej w prawie mojżeszowym) ofiarowania pierworodnego syna Bogu. To mojżeszowe prawo ma swoje źródło w wydarzeniach, które poprzedziły wyjście Izraelitów z Egiptu, a szczególnie w ostatnim wydarzeniu, jakim było przejście przez Egipt anioła śmierci, który według Księgi Wyjścia (Wj 12; 12-13) przeszedł przez Egipt zabijając „wszystko pierworodne wśród Egipcjan”, a oszczędzając jedynie dzieci Izraelskie. Izraelici bowiem krwią baranka spożywanego jako Pascha oznaczyli odrzwia swoich domów i to uchroniło ich przed śmiercią z ręki anioła wysłanego dla ukarania Egipcjan.

Zgodnie z nakazem bożym „… oddasz wszelkie pierwociny łona matki dla Pana i wszelki pierwszy płód bydła, jaki będzie u ciebie; co jest rodzaju męskiego, należy do Pana.” (Wj 13:12), każda rodzina miała obowiązek przedstawić pierworodnego syna Bogu, jako ofiarę. Oczywiście że dzieci nie zabijano i nie składano w ofierze, ale wykupywano je ofiarą ze zwierząt. Najubożsi  składali w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie. I tak też postąpiła pobożna rodzina z Nazaretu.

Jest jednak w tym akcie głębszy sens i znaczenie. Jezus – Jednorodzony Syn Boży ofiarowany świątyni jest najdoskonalszym Barankiem ofiarowanym za grzechy świata. Jest więc Ofiarowanie Pańskie niejako zapowiedzią ostatecznej ofiary Chrystusa na krzyżu, kiedy On sam złoży się na Ofiarę przebłagalną za grzechy ludzkości. Dlatego prorok Symeon zapowiada Maryi: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, …”. Od początku swego życia Jezus jest przeznaczony na ofiarę, na zadośćuczynienie za nasze grzechy. Jest On też -jak Symeon podkreśla- „światłem na oświecenie pogan i chwałę ludu Izraela”.

Warto dostrzec te związki dzisiejszego święta z wydarzeniem wyjścia Izraelitów z niewoli Egipskiej i z barankiem paschalnym, którego krew była znakiem wykupu. Chrystus bowiem swojej osobie realizuje zapowiedzi i proroctwa całego Starego Testamentu, jest zapowiadanym Mesjaszem, Barankiem Paschalnym, Ofiarą składaną za grzechy ludu, Światłością na oświecenie pogan (Iz 49;6). Jest rzeczywiście Odkupicielem i Zbawicielem, Wyzwolicielem i Zadośćuczynieniem. Fakt ofiarowania Jezusa w świątyni jest faktem z początków życia Jezusa, ale jego duchowe i teologiczne reminiscencje odnaleźć możemy w całej późniejszej działalności i w nauczaniu Chrystusa, a najwyraźniej w Jego Krzyżowej Ofierze i Śmierci.

Ofiarowanie Pańskie ma więc na pewno głębokie znaczenie biblijne i mesjańskie, ale też ma -albo powinno mieć- znaczenie zbawcze dla nas. To Jego Ofiara, dobrowolnie przez Niego złożona jest dla nas początkiem naszego zbawienia, wyzwolenia z niewoli grzechu, naszego odkupienia. Jest także zaproszeniem do oddania się, ofiarowania Ojcu, bo tylko w ten sposób (jak dzieci Izraelskie) możemy być uchronieni od śmierci wiecznej.

Święto dzisiejsze ma jednak także i inne znaczenie. Jest ono bowiem świętem, dniem życia konsekrowanego. Ci wszyscy, którzy zdecydowali się wybrać życie zakonne, życie poświęcone jedynie Bogu, rozpoznają w ofiarowaniu Jezusa znak, czy też symbol swojego ofiarowania. Oni -odpowiadając na Boże powołanie- zdecydowali, że ich życie ma być w całości i wyłącznie Bogu poświęcone. Jak prorok Symeon, jak prorokini Anna: „służyć pragną Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą … sławić Boga i mówić o Nim wszystkim.” I dlatego w dniu dzisiejszym nie powinniśmy zapominać także o modlitwie o nowe powołania zakonne. Oby nie zabrakło tych, którzy pragną ofiarować się Bogu na wyłączność, jak Jezus dzisiaj w świątyni ofiarowany. Ale także winniśmy się modlić za tych, którzy już ofiarowali się Panu w życiu zakonnym czynnym czy kontemplacyjnym, aby zawsze byli w tym co należy do Ojca, a gorliwość o dom Boży aby ich pochłaniała.


 II Homilia alternatywna

Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego ma swoje korzenie w judaistycznej tradycji (a raczej w prawie mojżeszowym) ofiarowania pierworodnego syna Bogu. To mojżeszowe prawo ma swoje źródło w wydarzeniach, które poprzedziły wyjście Izraelitów z Egiptu, a szczególnie w ostatnim wydarzeniu, jakim było przejście przez Egipt anioła śmierci, który według Księgi Wyjścia (Wj 12; 12-13) przeszedł przez Egipt zabijając „wszystko pierworodne wśród Egipcjan”, a oszczędzając jedynie dzieci Izraelskie. Izraelici bowiem krwią baranka spożywanego jako Pascha oznaczyli odrzwia swoich domów i to uchroniło ich przed śmiercią z ręki anioła wysłanego dla ukarania Egipcjan.

Zgodnie z nakazem bożym „… oddasz wszelkie pierwociny łona matki dla Pana i wszelki pierwszy płód bydła, jaki będzie u ciebie; co jest rodzaju męskiego, należy do Pana.” (Wj 13:12), każda rodzina miała obowiązek przedstawić pierworodnego syna Bogu, jako ofiarę. Oczywiście że dzieci nie zabijano i nie składano w ofierze, ale wykupywano je ofiarą ze zwierząt. Najubożsi  składali w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie. I tak też postąpiła pobożna rodzina z Nazaretu.

Jest jednak w tym akcie głębszy sens i znaczenie. Jezus – Jednorodzony Syn Boży ofiarowany świątyni jest najdoskonalszym Barankiem ofiarowanym za grzechy świata. Jest więc Ofiarowanie Pańskie niejako zapowiedzią ostatecznej ofiary Chrystusa na krzyżu, kiedy On sam złoży się na Ofiarę przebłagalną za grzechy ludzkości. Dlatego prorok Symeon zapowiada Maryi: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, …”. Od początku swego życia Jezus jest przeznaczony na ofiarę, na zadośćuczynienie za nasze grzechy. Jest On też -jak Symeon podkreśla- „światłem na oświecenie pogan i chwałę ludu Izraela”.

Warto dostrzec te związki dzisiejszego święta z wydarzeniem wyjścia Izraelitów z niewoli Egipskiej i z barankiem paschalnym, którego krew była znakiem wykupu. Chrystus bowiem swojej osobie realizuje zapowiedzi i proroctwa całego Starego Testamentu, jest zapowiadanym Mesjaszem, Barankiem Paschalnym, Ofiarą składaną za grzechy ludu, Światłością na oświecenie pogan (Iz 49;6). Jest rzeczywiście Odkupicielem i Zbawicielem, Wyzwolicielem i Zadośćuczynieniem. Fakt ofiarowania Jezusa w świątyni jest faktem z początków życia Jezusa, ale jego duchowe i teologiczne reminiscencje odnaleźć możemy w całej późniejszej działalności i w nauczaniu Chrystusa, a najwyraźniej w Jego Krzyżowej Ofierze i Śmierci.

Ofiarowanie Pańskie ma więc na pewno głębokie znaczenie biblijne i mesjańskie, ale też ma -albo powinno mieć- znaczenie zbawcze dla nas. To Jego Ofiara, dobrowolnie przez Niego złożona jest dla nas początkiem naszego zbawienia, wyzwolenia z niewoli grzechu, naszego odkupienia. Jest także zaproszeniem do oddania się, ofiarowania Ojcu, bo tylko w ten sposób (jak dzieci Izraelskie) możemy być uchronieni od śmierci wiecznej.

Święto dzisiejsze ma jednak także i inne znaczenie. Jest ono bowiem świętem, dniem życia konsekrowanego. Ci wszyscy, którzy zdecydowali się wybrać życie zakonne, życie poświęcone jedynie Bogu, rozpoznają w ofiarowaniu Jezusa znak, czy też symbol swojego ofiarowania. Oni -odpowiadając na Boże powołanie- zdecydowali, że ich życie ma być w całości i wyłącznie Bogu poświęcone. Jak prorok Symeon, jak prorokini Anna: „służyć pragną Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą … sławić Boga i mówić o Nim wszystkim.” I dlatego w dniu dzisiejszym nie powinniśmy zapominać także o modlitwie o nowe powołania zakonne. Oby nie zabrakło tych, którzy pragną ofiarować się Bogu na wyłączność, jak Jezus dzisiaj w świątyni ofiarowany. Ale także winniśmy się modlić za tych, którzy już ofiarowali się Panu w życiu zakonnym czynnym czy kontemplacyjnym, aby zawsze byli w tym co należy do Ojca, a gorliwość o dom Boży aby ich pochłaniała.


Trzy propozycje homilii na święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego:

1. „Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie” – Czy Chrystus jest światłem mojego życia?

Wprowadzenie

Święto Ofiarowania Pańskiego to moment, w którym Chrystus, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, zostaje przedstawiony w świątyni. W tym wydarzeniu Symeon rozpoznaje w Dzieciątku Zbawiciela i mówi słowa: „Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie” (Łk 2,30). Chrystus zostaje nazwany „światłem na oświecenie pogan”. Ale co to oznacza dla nas?

Rozwinięcie

  1. Światło Chrystusa w naszej codzienności
    • Światło nie służy do tego, by w nie patrzeć, lecz by oświetlało rzeczywistość wokół nas.
    • W życiu codziennym bywamy zagubieni, niepewni, pełni wątpliwości. Jezus przychodzi, aby nadać sens naszej pracy, rodzinie, trudnościom i cierpieniom.
  2. Życie w ciemności czy w światłości?
    • Współczesny człowiek często daje się zwieść fałszywym światłom: idolom, bogactwu, przyjemnościom.
    • Chrystus nie jest błyskotką, ale prawdziwym światłem, które wskazuje drogę do Boga i prawdziwego szczęścia.
  3. Jubileusz 2025 – czas odnowienia światła wiary
    • Papież Franciszek wzywa do refleksji nad naszą wiarą w Roku Jubileuszowym.
    • Czy moje oczy naprawdę widzą w Chrystusie Zbawiciela? Czy wprowadzam Jego światło w swoje życie?

Zakończenie

Niech to święto będzie dla nas okazją do duchowej rewizji: czy Chrystus rzeczywiście jest światłem w moim życiu? Czy pozwalam Mu mnie prowadzić?


2. Jezus – Baranek Paschalny i ofiara za grzechy świata

Wprowadzenie

Dzisiejsza uroczystość ma swoje źródło w żydowskiej tradycji wykupu pierworodnych synów. W Starym Testamencie życie pierworodnych Izraelitów zostało ocalone dzięki krwi baranka paschalnego. Jezus, który zostaje dziś ofiarowany w świątyni, jest zapowiedzią ofiary, jaką złoży na krzyżu.

Rozwinięcie

  1. Jezus jako Baranek Paschalny
    • Krew baranka uchroniła Izraelitów przed śmiercią (Wj 12,12-13).
    • Jezus staje się Barankiem Nowego Przymierza – Jego krew ratuje nas od śmierci wiecznej.
  2. Ofiarowanie jako zapowiedź krzyża
    • Symeon zapowiada Maryi cierpienie: „Twoją duszę miecz przeniknie”.
    • Od samego początku Jezus jest przeznaczony na ofiarę – Jego misją jest odkupienie świata.
  3. Nasza odpowiedź – ofiarowanie siebie Bogu
    • Jezus ofiarował się za nas – jak my możemy odpowiedzieć?
    • Święto Ofiarowania przypomina nam o powołaniu do poświęcenia życia Bogu, zwłaszcza w kontekście życia konsekrowanego.

Zakończenie

Jubileusz 2025 to okazja do ponownego oddania się Bogu. Niech Jezus, Baranek Paschalny, będzie dla nas inspiracją do życia w pełni oddanego Bogu i ludziom.


3. Symeon i Anna – wzór wiary i oczekiwania

Wprowadzenie

Dwoje starców, Symeon i Anna, całe życie czeka na spełnienie Bożej obietnicy. Ich spotkanie z Jezusem jest nagrodą za wierność i wytrwałość. Ich postawa uczy nas, jak czekać na Boga i jak rozpoznawać Jego obecność w naszym życiu.

Rozwinięcie

  1. Symeon – człowiek nadziei
    • Całe życie czeka na Mesjasza i w końcu Go rozpoznaje.
    • Każdy z nas ma swoje oczekiwania wobec Boga – czy mamy cierpliwość, by zaufać Jego planom?
  2. Anna – wzór wytrwałej modlitwy
    • Poświęca życie na modlitwę i post.
    • Jej przykład zachęca nas do głębszej relacji z Bogiem, zwłaszcza w Roku Jubileuszowym.
  3. Czy my potrafimy rozpoznać Chrystusa?
    • Symeon i Anna rozpoznają Zbawiciela w zwyczajnym dziecku.
    • Bóg często przychodzi do nas w prostocie – czy mamy oczy wiary, by Go dostrzec?

Zakończenie

Ofiarowanie Pańskie uczy nas cierpliwego czekania, głębokiej modlitwy i otwartości na Boga. Niech Symeon i Anna będą dla nas inspiracją do życia w bliskości z Panem.

Te trzy homilie ukazują różne aspekty święta Ofiarowania Pańskiego i mogą pomóc w głębszym przeżyciu tej uroczystości.


Ofiarowanie Pańskie – 2 lutego

  1. Wprowadzenie do Mszy świętej – W dniu dzisiejszym, w Święto Ofiarowania Pańskiego, uświadamiamy sobie z całą wyrazistością, że Jezus jest rzeczywiście „światłem na oświecenie pogan„. Ale nie tylko. Jezus jest światłem także dla nas, dla Jego wyznawców. Rozświetla bowiem swoją uzdrawiającą łaską mroki naszego życia pogrążonego w mrokach grzechu. Na początku Mszy świętej prośmy Go zatem o tę łaskę, uznając nasze grzechy i wołając o Miłosierdzie.

Czytania: Ml 3,1-4; Ps 24; Hbr 2,14-18; Łk 2,22-40

Homilia

Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego ma swoje korzenie w judaistycznej tradycji (a raczej w prawie mojżeszowym) ofiarowania pierworodnego syna Bogu. To mojżeszowe prawo ma swoje źródło w wydarzeniach, które poprzedziły wyjście Izraelitów z Egiptu, a szczególnie w ostatnim wydarzeniu, jakim było przejście przez Egipt anioła śmierci, który według Księgi Wyjścia (Wj 12; 12-13) przeszedł przez Egipt zabijając „wszystko pierworodne wśród Egipcjan”, a oszczędzając jedynie dzieci Izraelskie. Izraelici bowiem krwią baranka spożywanego jako Pascha oznaczyli odrzwia swoich domów i to uchroniło ich przed śmiercią z ręki anioła wysłanego dla ukarania Egipcjan.

Zgodnie z nakazem bożym „… oddasz wszelkie pierwociny łona matki dla Pana i wszelki pierwszy płód bydła, jaki będzie u ciebie; co jest rodzaju męskiego, należy do Pana.” (Wj 13:12), każda rodzina miała obowiązek przedstawić pierworodnego syna Bogu, jako ofiarę. Oczywiście że dzieci nie zabijano i nie składano w ofierze, ale wykupywano je ofiarą ze zwierząt. Najubożsi  składali w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie. I tak też postąpiła pobożna rodzina z Nazaretu, ofiarując Pierworodnego Syna w świątyni.

Jest jednak w tym akcie głębszy sens i znaczenie. Jezus – Jednorodzony Syn Boży ofiarowany w świątyni jest najdoskonalszym Barankiem ofiarowanym za grzechy świata. Jest więc Ofiarowanie Pańskie zapowiedzią ostatecznej ofiary Chrystusa na krzyżu, kiedy On sam złoży się na Ofiarę przebłagalną za grzechy ludzkości. Dlatego prorok Symeon zapowiada Maryi: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą.”. Od początku swego życia Jezus jest przeznaczony na ofiarę, na zadośćuczynienie za nasze grzechy. Jest On też -jak Symeon podkreśla- „światłem na oświecenie pogan i chwałę ludu (Bożego)  Izraela”.

Warto dostrzec związki dzisiejszego święta z wydarzeniem wyjścia Izraelitów z niewoli Egipskiej i z ofiarą baranka paschalnego, którego krew była znakiem wykupu. Chrystus bowiem w swojej osobie realizuje zapowiedzi i proroctwa całego Starego Testamentu, jest zapowiadanym Mesjaszem, Barankiem Paschalnym, Ofiarą składaną za grzechy ludu, Światłością na oświecenie pogan (Iz 49;6). Jest rzeczywiście Odkupicielem i Zbawicielem, Wyzwolicielem i Zadośćuczynieniem. Fakt ofiarowania Jezusa w świątyni jest faktem z początków życia Jezusa, ale jego duchowe i teologiczne reminiscencje odnaleźć możemy w całej późniejszej działalności i w nauczaniu Chrystusa, a najwyraźniej w Jego Krzyżowej Ofierze i Śmierci.

Ofiarowanie Pańskie ma więc na pewno głębokie znaczenie biblijne i mesjańskie, ale też ma -albo powinno mieć- znaczenie zbawcze dla nas. To Jego Ofiara, dobrowolnie przez Niego złożona jest początkiem naszego zbawienia, wyzwolenia z niewoli i mroków grzechu, rozświetlanych światłem Chrystusowej Łaski. Jest także zaproszeniem do oddania się, ofiarowania Ojcu, bo tylko w ten sposób (jak dzieci Izraelskie) możemy być uchronieni od śmierci wiecznej.

Święto dzisiejsze ma jednak także i inne znaczenie. Jest ono bowiem świętem, dniem życia konsekrowanego. Ci wszyscy, którzy zdecydowali się wybrać życie zakonne, życie poświęcone jedynie Bogu, rozpoznają w ofiarowaniu Jezusa znak, czy też symbol swojego ofiarowania. Oni -odpowiadając na Boże powołanie- zdecydowali, że ich życie ma być w całości i wyłącznie Bogu poświęcone. Jak prorok Symeon, jak prorokini Anna: „służyć pragną Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą … sławić Boga i mówić o Nim wszystkim.” I dlatego w dniu dzisiejszym nie powinniśmy zapominać także o modlitwie o nowe powołania zakonne. Oby nie zabrakło tych, którzy pragną ofiarować się Bogu na wyłączność, jak Jezus dzisiaj w świątyni ofiarowany. Ale także winniśmy się modlić za tych, którzy już ofiarowali się Panu w życiu zakonnym czynnym czy kontemplacyjnym, aby zawsze byli w tym co należy do Ojca, aby ich pochłaniała gorliwość o dom Boży. Ciekawym jest też i fakt, że zakonnicy i zakonnice składają swoje śluby zakonne trzymając w ręku zapalone świece. Ta symbolika nawiązuje wprost do słów Symeona, że Jezus jest „światłem na oświecenie„. Oby był tym światłem nie tylko w życiu osób konsekrowanych.

  1. Modlitwa wiernych

Wstęp – Boga Ojca, Który posłał nam swojego Jednorodzonego Syna jako Światło prośmy o łaskę wierności i wytrwałości dla Kościoła w głoszeniu Chrystusowego orędzia zbawienia.

1 – Za pasterzy Kościoła; za Papieża Franciszka, biskupów i kapłanów aby nauczaniem i życiem dawali świadectwo światłu Chrystusa we współczesnym świecie … Ciebie prosimy …

2 – Za misjonarzy, którzy głoszą Chrystusa poganom i neo-poganom, aby nie ustawali w gorliwości i z pokorą ukazywali ludziom spragnionym światła Chrystusa Zbawiciela i Odkupiciela … Ciebie prosimy …

3 – Za osoby konsekrowane; zakonników i zakonnice, aby w swoim życiu z całą mocą świadczyli, że Jezus jest światłem na oświecenie najgłębszych mroków  … Ciebie prosimy …

4 – Za zmarłych aby dostąpili pełnego oświecenia  światłem Chrystusowym w Królestwie Niebieskim … Ciebie prosimy …

5 – Za nas samych, abyśmy w chwilach mrocznych, w chwilach zagubienia i ciemności w Chrystusie odnajdywali światło prawdy i wyzwolenia … Ciebie prosimy …

  1. Krótkie słowo „przed rozesłaniem” – Ofiara Eucharystyczna jest dla nas na pewno światłem i rozświetleniem naszego codziennego życia. Idźmy i dzielmy się tą radosną nowiną z innymi.

Oto kilka propozycji tematów homiletycznych na święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego, uwzględniających zarówno znaczenie tego wydarzenia, jak i kontekst Roku Jubileuszowego 2025:

Święto Ofiarowania Pańskiego łączy w sobie temat oczyszczenia, światła i ofiary. To dzień, który w kontekście Roku Jubileuszowego może być okazją do głębszej refleksji nad własnym powołaniem, gotowością na spotkanie z Bogiem oraz odnowieniem duchowym w świetle Chrystusa.

  1. „Świątynia oczyszczenia i światła” (Ml 3,1-4)
  • Ofiarowanie Jezusa w świątyni ukazuje sens oczyszczenia i poświęcenia się Bogu.
  • Proroctwo Malachiasza mówi o oczyszczeniu ludu – czy nasze serca są gotowe na spotkanie z Panem?
  • W Roku Jubileuszowym warto podjąć refleksję nad duchowym odnowieniem i gotowością na przyjście Pana.
  1. „Światło na oświecenie pogan” – Jezus jako światłość świata (Łk 2,22-40)
  • Symeon rozpoznaje w Jezusie światłość, która rozjaśni drogi wszystkich narodów.
  • Czy w naszym życiu świeci światło Chrystusa? Czy niesiemy je innym?
  • Jubileusz 2025 to okazja do odnowienia naszego świadectwa i głoszenia Ewangelii.
  1. „Oczekiwanie i spełnienie – wiara Symeona i Anny” (Łk 2,25-38)
  • Symeon i Anna są obrazem wytrwałości w wierze i ufności w Boże obietnice.
  • W Roku Jubileuszowym jesteśmy wezwani do duchowej odnowy i cierpliwego trwania przy Bogu.
  • Jak wygląda nasze osobiste oczekiwanie na Boga? Czy jesteśmy gotowi Go rozpoznać?
  1. „Ofiara, która staje się światłem” (Łk 2,22-24)
  • Maryja i Józef składają ofiarę ubogich – pokorne dary, które Bóg przyjmuje.
  • Każdy chrześcijanin jest wezwany do ofiarowania swojego życia w służbie Bogu i bliźnim.
  • Jubileusz to czas miłosierdzia – jak możemy służyć potrzebującym?
  1. „Chrystus – Arcykapłan, który zna nasze słabości” (Hbr 2,14-18)
  • Jezus stał się człowiekiem, aby nas zbawić i zrozumieć nasze cierpienia.
  • Jego kapłańska misja oznacza, że nie jesteśmy sami w naszych próbach i trudnościach.
  • W Roku Jubileuszowym warto na nowo odkryć sakrament pojednania i Jezusa jako naszego Pośrednika.
  1. „Oczyszczenie serca – droga do prawdziwej ofiary” (Ml 3,1-4)
  • Bóg oczyszcza nas jak złotnik, abyśmy składali Mu godne ofiary.
  • Jubileusz to czas nawrócenia i powrotu do Boga – jak mogę oczyścić swoje serce?
  • Jakie są „ognie” w moim życiu, przez które Bóg mnie przemienia?
  1. „Teraz pozwól odejść słudze Twemu w pokoju” – życie jako pielgrzymka do Boga (Łk 2,29-30)
  • Symeon, widząc Jezusa, osiąga pełnię pokoju – czy w naszym życiu dążymy do tego samego celu?
  • Jubileusz przypomina o pielgrzymowaniu do świętości i ostatecznym spotkaniu z Bogiem.
  • Co jest moim prawdziwym celem w życiu?
  1. „Jezus – nadzieja dla ubogich i pokornych” (Łk 2,22-24)
  • Ofiarowanie Jezusa przypomina, że Bóg wybiera pokornych, aby objawić swoją chwałę.
  • Jakie miejsce w naszym życiu zajmują ubodzy, chorzy i marginalizowani?
  • W Roku Jubileuszowym warto podjąć dzieła miłosierdzia jako wyraz naszej wiary.

Materiały na Święto Matki Boskiej Gromnicznej:

Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej, obchodzona 2 lutego, jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji i kulturze, a jej nazwa wywodzi się od użycia poświęconych świec, zwanych gromnicami. Święto to ma zarówno chrześcijańskie, jak i ludowe konotacje, a legenda związana z Matką Bożą Gromniczną jest ważnym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego.

Legenda związana z Matką Bożą Gromniczną

Legenda opowiada, że Matka Boża Gromniczna wędruje zimą po ziemi, szczególnie w czasie burz śnieżnych i mrozów, pomagając ludziom i chroniąc ich przed niebezpieczeństwami. Według opowieści, Maryja z gromnicą w dłoni odwiedzała domy, przynosząc światło, ciepło i nadzieję. Miała również chronić zagubionych podróżnych oraz chronić wsie przed wilkami, które w zimie wychodziły w poszukiwaniu pożywienia.

Jedna z najpopularniejszych wersji legendy mówi o tym, że gdy wilki zbliżały się do domostw, Matka Boża pojawiała się z zapaloną gromnicą, która odstraszała dzikie zwierzęta. Często przedstawia się ją również w ikonografii, jak stoi z płonącą gromnicą, a u jej nóg znajduje się wilk jako symbol ujarzmionego niebezpieczeństwa. Ta symbolika nawiązuje do opiekuńczej roli Maryi w chrześcijańskiej wierze, która przynosi poczucie bezpieczeństwa i pokoju.

Znaczenie gromnicy

Gromnica w tradycji polskiej ma szczególne znaczenie. Poświęconą świecę przechowywano w domach i zapalano w ważnych momentach życia rodziny. Była ona zapalana podczas burz (stąd nazwa „gromnica”), aby chronić domostwo przed piorunami, a także przy łóżku umierających, aby zapewnić im światło i prowadzenie do wieczności.

Źródła związane z uroczystością

  1. Guzowski, P. (2013). „Religijność ludowa w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych.”
    Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku. W książce opisano ludowe tradycje związane z uroczystościami maryjnymi w Polsce.
  2. Fabiański, M. (2000). „Ikonografia Matki Bożej w sztuce polskiej.”
    Wydawnictwo Arkady. Publikacja omawia przedstawienia Maryi, w tym te związane z Matką Bożą Gromniczną.
  3. Rojek, J. (2019). „Znaczenie światła w tradycji polskiej – analiza kulturowa.”
    Uniwersytet Jagielloński. Praca koncentruje się na symbolice światła i świec w polskich zwyczajach religijnych.
  4. Praca zbiorowa (2020). „Ludowa religijność w Polsce.”
    Wydawnictwo Ossolineum. Omówienie polskich świąt religijnych i ich ludowych korzeni.
  5. Słownik tradycji i zwyczajów ludowych. (2010).
    Wydawnictwo Naukowe PWN. Zawiera szczegółowe informacje na temat zwyczajów związanych z Matką Bożą Gromniczną.

Legenda Matki Bożej Gromnicznej ukazuje Maryję jako opiekunkę i obrończynię ludzi w trudnych chwilach, symbolizując światło w ciemności i ochronę przed niebezpieczeństwami. Święto to jest wyjątkowym połączeniem chrześcijańskich wierzeń i ludowych tradycji.

Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej ma swoje podstawy teologiczne w tradycji chrześcijańskiej, a jej korzenie wywodzą się przede wszystkim z wydarzeń opisanych w Ewangelii, w połączeniu z późniejszymi interpretacjami i rozwinięciem w nauczaniu Kościoła. Źródła teologiczne można podzielić na kilka głównych kategorii:

  1. Ewangeliczne korzenie święta

Podstawą teologiczną uroczystości Matki Bożej Gromnicznej jest święto Ofiarowania Pańskiego, które upamiętnia wydarzenie opisane w Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 22–40).

  • W tym fragmencie czytamy, że Maryja i Józef przynieśli Jezusa do świątyni, aby zgodnie z Prawem Mojżeszowym ofiarować Go Bogu. W świątyni spotkali Symeona, który rozpoznał w Jezusie Mesjasza i nazwał Go „Światłem na oświecenie pogan” (Łk 2, 32).
  • To właśnie obraz Jezusa jako „światła” stał się podstawą dla użycia gromnic – świec symbolizujących światło Chrystusa.
  1. Symbolika światła w tradycji Kościoła

Święto Matki Bożej Gromnicznej jest nierozerwalnie związane z symboliką światła, które ma głębokie teologiczne znaczenie:

  • Światło gromnic symbolizuje Chrystusa jako „światłość świata” (J 8, 12).
  • W tradycji liturgicznej gromnice są błogosławione w dniu 2 lutego, co nawiązuje do nauki Kościoła o roli Chrystusa w przynoszeniu światła i zbawienia ludzkości.
  • Samo błogosławieństwo świec, zawarte w liturgii, opiera się na modlitwach i tekstach biblijnych, które podkreślają rolę Chrystusa jako przewodnika i zbawcy.
  1. Tradycja maryjna i teologia Matki Bożej

W aspekcie teologicznym święto Gromnicznej łączy się także z maryjną rolą w dziele zbawienia:

  • Maryja jako Matka Chrystusa jest uważana za tę, która niesie światło – zarówno fizycznie, przynosząc Jezusa do świątyni, jak i duchowo, wskazując ludziom drogę do Niego.
  • Jej tytuł „Matka Boża Gromniczna” nawiązuje do maryjnej opieki nad ludzkością i jej wstawienniczej roli w trudnych momentach życia wiernych.
  1. Teologia sakramentalna

Błogosławione gromnice wpisują się w teologię sakramentaliów Kościoła.

  • Sakramentalia to znaki święte ustanowione przez Kościół, które mają pomagać wiernym w pogłębianiu wiary. Gromnica jako sakramentalium przypomina obecność Chrystusa i zachęca do modlitwy oraz życia w bliskości z Bogiem.
  • Poświęcone świece zapalane przy umierających symbolizują Chrystusa jako światło w drodze do życia wiecznego.
  1. Nauczanie Ojców Kościoła

Ojcowie Kościoła, jak św. Cyprian, św. Ambroży czy św. Augustyn, wielokrotnie podkreślali znaczenie światła jako symbolu Chrystusa. Ich pisma nie odnoszą się bezpośrednio do Matki Bożej Gromnicznej, ale tworzą teologiczną podstawę dla późniejszego rozwoju tej tradycji.

  • Św. Ambroży w „De Mysteriis” pisał o świetle jako przewodniku chrześcijan w ciemnościach grzechu, co teologicznie można odnieść do symboliki gromnicy.
  1. Dokumenty liturgiczne i teologiczne Kościoła
  • „Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” oraz teksty liturgiczne związane z Ofiarowaniem Pańskim stanowią podstawę teologiczną tego święta.
  • Encykliki papieskie, w tym szczególnie te poświęcone Maryi, np. „Marialis Cultus” (1974) Pawła VI, które podkreślają rolę Maryi w dziejach zbawienia, także pośrednio odnoszą się do jej symboliki jako opiekunki i przewodniczki wiernych.

Źródła teologiczne

  1. Biblia Tysiąclecia. (1999). Księga Ewangelii. Ewangelia według św. Łukasza 2, 22–40.
    Oficjalny tekst Pisma Świętego używany w liturgii Kościoła.
  2. Św. Ambroży. (IV w.). „De Mysteriis” – tłumaczenie i komentarz dostępne w: Liturgical Press, 1999.
    Klasyczne dzieło o symbolice światła w sakramentach.
  3. Katechizm Kościoła Katolickiego. (1992). Punkty 1667–1673 (sakramentalia).
    Oficjalne nauczanie Kościoła na temat roli sakramentaliów, w tym poświęcenia świec.
  4. Paweł VI. (1974). „Marialis Cultus”.
    Encyklika o kulcie maryjnym, podkreślająca rolę Maryi jako Matki Chrystusa i opiekunki wiernych.
  5. Mszał Rzymski. (2002). Teksty liturgiczne na Ofiarowanie Pańskie.
    Oficjalne teksty modlitw liturgicznych używanych podczas uroczystości.
  6. Św. Augustyn. „Enarrationes in Psalmos” (Komentarze do Psalmów).
    Omówienie symboliki światła jako metafory zbawienia.
  7. Sacrosanctum Concilium (1963). Konstytucja o liturgii świętej.
    Dokument Soboru Watykańskiego II na temat roli symboli w liturgii.

Podsumowując, teologiczne źródła uroczystości Matki Bożej Gromnicznej znajdują się przede wszystkim w Piśmie Świętym, nauczaniu Ojców Kościoła, tradycji liturgicznej oraz dokumentach Kościoła. Symbolika światła i opiekuńcza rola Maryi odgrywają kluczową rolę w rozumieniu tego święta.